Wielicka 38, Warszawa

Centrum Medyczne DERMIQ to zespół współpracujących ze sobą dermatologów klinicystów, specjalizujących się w szeroko pojętej dermatologii ogólnej i estetycznej oraz dermatochirurgii.

  • header1.jpg
  • header2.jpg
  • header3.jpg

Atopowe zapalenie skóry

Centrum Medyczne DERMIQ prowadzi badanie kliniczne, w którym mogą wziąć udział osoby pełnoletnie oraz dzieci i młodzież powyżej 12 roku życia z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS), u których dotychczas stosowane leczenie jest nieskuteczne.

Więcej szczegółów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub +48 888208820

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba skóry charakteryzująca się zmianami wypryskowymi z nasilonym świądem. Należy do chorób związanych z atopią (patologiczna nadmierna reakcja układu immunologicznego na bodźce środowiskowe), występuje u dzieci, jak i u dorosłych.

Skłonność do atopowego zapalenia skóry zależy od czynników genetycznych, zaś występowanie zmian chorobowych związane jest ze zmienionym funkcjonowaniem skóry (tzw. defektem ektodermalnym) i narażeniem na czynniki środowiskowe (alergeny kontaktowe, substancje drażniące, klimat).

Zmiany skórne z przebiegu AZS w różnych okresach życia mają odmienną lokalizację: u najmłodszych dzieci do 2 roku życia zmiany skórne występują najczęściej na policzkach i skórze owłosionej głowy, towarzyszy im świąd. U 50% dzieci zmiany ustępują do 2 roku życia. U dzieci między 2 a 12 rokiem życia zmiany często pojawiają się głównie na zgięciach łokciowych, w dołach podkolanowych, w okolicy nadgarstków, na szyi. Zmiany skórne są różowo-czerwone, dominuje suchość, skóra bywa zgrubiała. W wieku młodzieńczym i u osób dorosłych zmiany skórne mogą mieć charakter rumieniowo-naciekowy ze znacznym pogrubieniem skóry.

AZS ma tendencję do ustępowania w okresie dojrzewania (ok. 75% osób), jednak często u pacjentów pozostaje suchość skóry. Niezmiernie istotna jest prawidłowa pielęgnacja, by zapobiegać występowaniu nawrotom objawów chorobowych.

Atopowe zapalenie skóry rozpoznawane jest na podstawie występowania objawów klinicznych. Gdy u pacjenta obserwowana jest nasilona suchość skóry, wczesny początek zmian lub tzw. postać odwrócona (występowanie zmian po stronie wyprostnej stawów) należy liczyć się z gorszym przebiegiem choroby.

Atopowemu zapaleniu skóry mogą towarzyszyć również inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Leczenie

W większości przypadków podstawowe znaczenie ma unikanie czynników zaostrzających i drażniących oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Skóra powinna być natłuszczona zaraz po zakończeniu mycia, niekiedy 2-3 razy w ciągu dnia. Do pielęgnacji należy stosować preparaty hypoalergiczne, optymalnie emolienty.

Ponadto, w leczeniu miejscowym zaleca się kremy i maści zawierające glikokortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny. Stosuje się także przeciwalergiczne leki doustne, w cięższych przypadkach stosowane się glikokortykosteroidy ogólnie (w okresie zaostrzeń).

Rejestracja telefoniczna:

888 20 88 20

od 8:00 do 20:00

wideokonsultacje online >>>

Depilacja laserowa jest najnowocześniejszym sposobem usuwania owłosienia. Istnieje kilka typów laserów przeznaczonych do depilacji. W Centrum Medycznym...

Więcej...

Brodawki wirusowe potocznie nazywane kurzajkami wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV). W leczeniu drobnych brodawek domowe...

Więcej...

Dermatologia ogólna

Dermatologia ogólna

Diagnozowanie i leczenie chorób skóry, błon śluzowych, paznokci i włosów...

Więcej...

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna

Usuwanie zmarszczek, zamykanie naczynek, odmładzanie skóry, modelowanie ust...

Więcej...

Dermatochirurgia

Dermatochirurgia

Usuwanie chorobowych zmian skórnych łagodnych i złośliwych...

Więcej...