Wielicka 38, Warszawa

Centrum Medyczne DERMIQ to zespół współpracujących ze sobą dermatologów klinicystów, specjalizujących się w szeroko pojętej dermatologii ogólnej i estetycznej oraz dermatochirurgii.

  • header1.jpg
  • header2.jpg
  • header3.jpg

Alergiczne kontaktowe testy skórne

Testy kontaktowe (inaczej testy płatkowe, ang. patch test) to szeroko uznana metoda diagnostyki alergii kontaktowej (zmian skórnych, które występują w przypadku kontaktu skóry danej osoby ze szkodzącą substancją). W Centrum Medycznym DERMIQ do diagnostyki używany jest zestaw substancji testowych, który został specjalnie opracowany dla populacji osób mieszkających w Polsce, a procedura diagnostyczna jest zgodna z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego.

Przeprowadzenie testów polega na nałożeniu na skórę (za pomocą specjalnych plastrów) niewielkich ilości substancji testowych z następową oceną dermatologiczną po 2 i 4 dniach od nałożenia plastrów. W przypadku uczulenia w miejscu kontaktu danej substancji pojawia się w określonym czasie reakcja skórna (zaczerwienienie, grudka, pęcherzyk). Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd. Na podstawie wyglądu tego odczynu, lekarz dermatolog stwierdza obecność uczulenia i określa znaczenie uzyskanej reakcji alergicznej.

Informacja dla Pacjenta przed założeniem testów

  1. Testy płatkowe zakładane są w Centrum Medycznym DERMIQ w poniedziałki. Zdjęcie plastrów i pierwszy odczyt odbywa się w środę, drugi odczyt – w piątek. Prosimy o zaplanowanie możliwości przybycia na wszystkie trzy wizyty w ciągu pięciu dni.
  2. Pacjent zgłaszający się na testy powinien być w dobrym stanie zdrowia. W razie wątpliwości, prosimy o kontakt z lekarzem w celu kwalifikacji do testów płatkowych.
  3. Przeciwskazaniem do testów kontaktowych są: choroby infekcyjne, choroby przebiegające z gorączką, aktywne zmiany alergiczne, stosowanie na skórę pleców maści przeciwalergicznych (zawierających sterydy) w ciągu poprzedzających 4 tygodni, choroby nowotworowe, nasilona opalenizna, okres 2 tygodni po szczepieniu.
  4. Sugerujemy, by w okresie przeprowadzenia testów kontaktowych pacjent nosił odzież zapianą na guziki lub ewentualnie luźną koszulkę bawełnianą nierozpinaną (ma to na celu unikanie sytuacji sprzyjających zerwaniu plastrów oraz ścierania skóry przez tkaninę odzieży). Z uwagi na ciemny kolor niektórych substancji testowych sugerujemy wybieranie czarnej/ciemnej odzieży na czas badania.
  5. Przez cały okres badania (5 dni) obowiązuje całkowity zakaz moczenia pleców. Podczas mycia należy uważać, by nie doszło do zmoczenia nałożonych plastrów.
  6. W okresie badania prosimy unikać sytuacji związanych z poceniem (niewskazany jest intensywny wysiłek), ponieważ może to uniemożliwić przeprowadzenie badania.

Rejestracja telefoniczna:

888 20 88 20

od 8:00 do 20:00

wideokonsultacje online >>>

Najszybszy na świecie laser aleksandrytowy o długim impulsie 755 nm powszechnie stosowany do szybkiej, skutecznej i bezpiecznej depilacji laserowej włosów....

Więcej...

Brodawki wirusowe potocznie nazywane kurzajkami wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV). W leczeniu drobnych brodawek domowe...

Więcej...

Dermatologia ogólna

Dermatologia ogólna

Diagnozowanie i leczenie chorób skóry, błon śluzowych, paznokci i włosów...

Więcej...

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna

Usuwanie zmarszczek, zamykanie naczynek, odmładzanie skóry, modelowanie ust...

Więcej...

Dermatochirurgia

Dermatochirurgia

Usuwanie chorobowych zmian skórnych łagodnych i złośliwych...

Więcej...