Wielicka 38, Warszawa

Centrum Medyczne DERMIQ to zespół współpracujących ze sobą dermatologów klinicystów, specjalizujących się w szeroko pojętej dermatologii ogólnej i estetycznej oraz dermatochirurgii.

  • header1.jpg
  • header2.jpg
  • header3.jpg

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła, nawrotowa choroba, najczęściej cechująca się występowaniem na skórze różowawych ognisk rumieniowo-złuszczających.

W powstawaniu zmian odrywają rolę czynniki genetyczne, immunologiczne (obecność zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych może stymulować pojawianie się zmian chorobowych), leki (niektóre leki kardiologiczne, tzw. betablokery) oraz inne czynniki takie jak mechaniczne uszkodzenia skóry (zmiany łuszczycowe w miejscu urazu), oparzenia słoneczne, stres, picie alkoholu, wzrost masy ciała.

Wyróżnia się 4 podstawowe odmiany łuszczycy:

  • zwyczajna,
  • krostkowa,
  • stawowa,
  • erytrodermia łuszczycowa.

Najczęstszą postacią jest łuszczyca zwyczajna, dla której typowe jest występowanie różowawych zmian rumieniowych pokrytych łuską, zlokalizowanych typowo w okolicach łokci, kolan, okolicy krzyżowej oraz na pograniczu skóry owłosionej głowy. Pojedyncze zmiany mieć mogą mieć wielkość od 2-3 mm do kilku centymetrów. U osób z łuszczycą często występują zmiany paznokciowe pod postacią zgrubień, punkcikowatych wgłębień (naparstkowanie), brunatnożółte przebarwienia pod płytką paznokciową (tzw. objaw plamy olejowej).

Inna postać tej choroby, łuszczyca krostkowa najczęściej dotyczy dłoni i podeszew.

Leczenie

Podstawę stanowi leczenie miejscowe: preparaty zawierające pochodne witaminy D3, glikokortykosteroidy, dziegcie, cygnolinę. Wspomagająco stosuje się preparaty o działaniu złuszczającym z mocznikiem lub kwasem salicylowym. Przy zajęciu skóry owłosionej głowy warto włączać odpowiednie szampony (m.in.dziegciowe). Należy pamiętać o konieczności bardzo ostrożnej pielęgnacji skóry osób z łuszczycą z powodu możliwości wywołania zmian chorobowych w miejscach drobnych urazów.

W przypadku rozległych zmian skórnych stosuje się różnego typu terapię świetlną (naświetlania promieniami UVB, fotochemoterapia UVA, tzw. PUVA polegająca na przyjmowaniu naświetlań po zażyciu leków z grupy psoralenów). Niekiedy są wskazania do terapii doustnymi retinoidami, metotreksatem lub cyklosporyną. Nowością w leczeniu łuszczycy są tzw. leki biologiczne, które oddziałują na układ immunologiczny i hamują powstawanie zmian skórnych oraz wpływają na zmiany stawowe.

Rejestracja telefoniczna:

888 20 88 20

od 8:00 do 20:00

wideokonsultacje online >>>

Brodawki wirusowe potocznie nazywane kurzajkami wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV). W leczeniu drobnych brodawek domowe...

Więcej...

Depilacja laserowa jest najnowocześniejszym sposobem usuwania owłosienia. Istnieje kilka typów laserów przeznaczonych do depilacji. W Centrum Medycznym...

Więcej...

Dermatologia ogólna

Dermatologia ogólna

Diagnozowanie i leczenie chorób skóry, błon śluzowych, paznokci i włosów...

Więcej...

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna

Usuwanie zmarszczek, zamykanie naczynek, odmładzanie skóry, modelowanie ust...

Więcej...

Dermatochirurgia

Dermatochirurgia

Usuwanie chorobowych zmian skórnych łagodnych i złośliwych...

Więcej...