Jedną z częściej spotykanych chorób objawiających się zmianami na narządach płciowych jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus, HPV). Często objawia się ono występowaniem tzw. kłykcin kończystych czyli brodawek płciowych. Zmiany te mają postać różowych, białawych lub szarawych grudek. Występują one najczęściej na narządach płciowych (na sromie, na prąciu, na mosznie), w okolicy łonowej lub w okolicy odbytu.
Kłykciny kończyste są trzecią co do częstości występowania chorobą przenoszoną drogą płciową. Rocznie na świecie notuje się około miliona nowych zachorowań. Istnieją różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego. Zarażenie niektórymi z nich wiąże się z ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych (przy wieloletnim utrzymywaniu się zmian). Szybkość wzrostu brodawek płciowych jest zróżnicowana. Ma na nią wpływ szereg czynników, m.in. stan zdrowia ogólnego, obecność ciąży, umiejscowienie zmian. Kłykciny kończyste są zakaźne, mogą być przeniesione z człowieka na człowieka nawet podczas jednorazowego kontaktu seksualnego. Dużo rzadziej przeniesienie wirusa zdarza się przy okazji czynności higienicznych (np. przeniesienie zakażenia z chorej matki na noworodka przy braku zachowania zasad higieny). Okres od kontaktu z zakażoną osoba do pojawienia się zmian najczęściej wynosi 1-6 miesięcy, ale może być dużo dłuższy. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może dawać objawy w postaci kłykcin kończystych lub przebiegać bezobjawowo (wtedy zakażenie można wykryć za pomocą wysoce specjalistycznych metod). Istnieją prace mówiące, że średnio jedynie 25% populacji nigdy nie zetknęło się z wirusami HPV.
Kłykciny kończyste można i należy leczyć. Wyniki badań klinicznych i praktyka lekarska wskazują na terapię imikwimodem oraz laseroterapię jako najskuteczniejsze metody leczenia kłykcin kończystych. Imikwimod jest preparatem dostępnym w postaci kremu; stosuje się go trzy razy w tygodniu przez 12-16 tyg. Imikwimod aktywuje układ odpornościowy człowieka w taki sposób, by wyeliminować zakażenie. Laseroterapia zajmuje jedną z wyższych pozycji wśród metod leczniczych brodawek płciowych. Uznana jest za prostą, bezpieczną i wysoce efektywną metodę. Inne skuteczne metody leczenie kłykcin to krioterapia i elektrokoagulacja. Decyzja co do wyboru metody jest w każdym przypadku podejmowana indywidualnie. Żadna z metod nie jest w 100% skuteczna. Niekiedy konieczna jest współpraca z innymi specjalistami m.in. ginekologiem/położnikiem, laryngologiem czy proktologiem.
Jak w przypadku każdego zakażenie przenoszonego drogą płciową konieczna jest kontrola i ewentualne leczenie partnera seksualnego.
Istnieją szczepionki, które chronią przed zakażeniem najczęściej występującymi i najgroźniejszymi typami wirusa. Szczepionka bardzo istotnie zmniejsza ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, lecz nie eliminuje go całkowicie. Poleca się ją zarówno kobietom, jak i mężczyznom.